• Menu
    • Aktuality

    • Prezentace
    • Multimediálně
    • Ke stažení

    • Obsah mapy
      • Zkoumané plochy
      • Praha archeologická
      • Za archeologií v Praze
      • Interdisciplinae
      • Památková péče
    • O webu
  • Mapa
EN

    Opevnění podhradí a dřevěná cesta v Mostecké ulici

    Praha 1, Malá Strana

    Mostecká, Josefská

    archeologické doklady osídlení

    MHD, zastávka tramvaje Malostranské náměstí, dále pěšky Mosteckou ulicí směrem ke Karlovu mostu. Pozůstatky konstrukce jsou skryty pod dlažbou současné vozovky.

    Terény v Mostecké ulici a jejím okolí jsou dochovány pod násypem vysokým min. 2,5 metru. Překryl kamenitou 11 m širokou silnici od Juditina mostu. Jestli vznikla v době románské spolu s mostem (2. pol. 12. st.), nebo později, po vzniku gotického města (2. pol. 13. st.), se nepodařilo zjistit. Na povrchu se dochovalo několik velkých křemencových kamenů, byly objeveny ve stěně tunelu pod zúžením Josefské ulice. Komunikaci vybudovali bytelně, se základovou kamennou konstrukcí v podobě stupňovitě se zahlubujícího úvozovitého koryta hloubky 0,8 metru a šířky více než 7 metrů, vyplněného omletými opukovými a říčními valouny. „Kufr“ románské (?) silnice byl zakopán do konstrukcí staršího dřevěného prostranství z 9. a 10. století.

    Ze staršího prostranství byla zastižena pravidelná síť základových rámů či nízkých komor o délce přibližně 4 metry. Síť rámů je z poloviny 10. století, její šířka (S–J) přesahovala 23 metrů. Výkop se dostal pod tuto nejmladší úpravu pouze v jediném místě – v kabelové komoře před dnes srbským vyslanectvím, kde prohloubením o další metr dosáhl až na rostlý terén. Zvrstvení zde vydalo svědectví o osmi opravách dřevěné cesty, což dokládá dlouhou dobu trvání komunikace (nejstarší oprava je z konce 9. století). Na jiném místě graficky rekonstruovaného vydřeveného prostranství – pod sklepy vinárny v čp. 271 – byly objeveny pochozí dubové fošny připevněné na základové rámy. Zbytky dřevěných základů prostranství 10. století jsou pod dnešní dlažbou dodnes dochovány zejména na jižním okraji Mostecké ulice, uprostřed jsou poničeny románskou (?) silnicí a dnešní kanalizací.

    Dřevěná cesta zpočátku probíhala vně hradeb ležících severně od ní. Nález při zřizování nových sklepů v roce 1994 v domě čp. 42 přinesl vůbec první informaci o existenci raně středověkého opevnění Malé Strany. Z hradby kolem roku 900 ze dřeva, kamenů a hlíny se dochovalo 7,8 metru široké těleso do výšky 0,75 metru a před ní na jihu příkop 9,7 metru široký a 2,3 metru hluboký. Ze strany města měla hradba dřevěnou stěnu, zevně kamennou zeď na sucho. Vnitřek hradby zpevňovaly základové rámy a následně roštové výztuže s plochami skládaných kamenů, jakých se dochovalo pět pater. Pod příkopem z doby okolo roku 900 byl nalezen příkop ze starší stavební fáze fortifikace, užší a hluboký až pět metrů, který vznikl dříve, snad někdy okolo roku 800. Pozůstatek hradby je odstraněn, výplň příkopu pod podlahou nové místnosti zůstala místy dochována.

    Půdorys pravidelné sítě základových rámů pod vydřevený pochozí povrch veřejného prostranství pod Mosteckou ulicí. Nejmladší a nejbytelnější oprava pochází z roku 950. Z prostranství odbočovaly ulice v místech dnešní Josefské a patrně i Karmelitské. 1 – základové rámy pod Mosteckou ulicí; 2 – odbočující cesta v dnešní trase ulice; 3 – velká kláda pod Karmelitskou ulicí; 4 – rozložená dřeva pod Karmelitskou ulicí; 5 – vozovky pod domem čp. 271. Zaměření nálezů a rekonstrukce sítě základových rámů (1) M. Müller; celkové zobrazení M. Ďurica, 2005 a 2017. Půdorys (A) prostřední ze tří vozovek patrných na řezu (B) zastižených pod podlahou mělkého sklepa v domě čp. 271 na Malostranském náměstí v roce 2001. Kresba a zaměření M. Müller, 2003; digitální úprava M. Ďurica, 2006, NPÚ Praha. Pohled do výkopu na drobný úsek ze sítě základových rámů z roku 950 pod Mosteckou ulicí. Síť šikmo přeťal výkop pro Telecom hluboký 2,5 metru, vedený podél jižního chodníku. Foto M. Müller, 1997, NPÚ Praha Půdorys výkopu pro kabelovou komoru (čerchovaně), v níž
bylo možné prozkoumat jeden ze základových rámů pro úpravu prostranství z roku 950. Rám z jedlových klád vymezil plochu vyloženou nepravidelným roštem z prken a fošen. Barevně vyznačena dřeva odebraná pro dendrochronologickou analýzu. Kresba a zaměření M. Müller, 1998, NPÚ Praha.
    1 2 3 4
    Řez (A) a půdorys (B) hradbou (žlutě) a příkopem (růžově) z doby okolo roku 900. V hradbě zobrazeno nejnižší patro dřevěných konstrukcí, v příkopu vrstevnice. Zelená část příkopu náleží starší fázi fortifikace z doby předbořivojovské. Zaměření M. Müller, M. Heinl, J. Čiháková, 1995; kresba M. Müller, 1995; digitální úprava M. Ďurica, J. Čiháková, 2008, NPÚ Praha. Praha-Malá Strana, Mostecká ulice. Dřevěný model nálezové situace v měřítku 1 : 10, dokumentované v kabelové komoře před srbským vyslanectvím. Presentuje dřevěné konstrukce náležející postupným opravám podkladu cesty od konce 9. do poloviny 10. století, každá oprava je znázorněna jinou barvou (autor zaměření i modelu M. Müller).
    5 6
    • 1 – Půdorys pravidelné sítě základových rámů pod vydřevený pochozí povrch veřejného prostranství pod Mosteckou ulicí. Nejmladší a nejbytelnější oprava pochází z roku 950. Z prostranství odbočovaly ulice v místech dnešní Josefské a patrně i Karmelitské. 1 – základové rámy pod Mosteckou ulicí; 2 – odbočující cesta v dnešní trase ulice; 3 – velká kláda pod Karmelitskou ulicí; 4 – rozložená dřeva pod Karmelitskou ulicí; 5 – vozovky pod domem čp. 271. Zaměření nálezů a rekonstrukce sítě základových rámů (1) M. Müller; celkové zobrazení M. Ďurica, 2005 a 2017.
    • 2 – Půdorys (A) prostřední ze tří vozovek patrných na řezu (B) zastižených pod podlahou mělkého sklepa v domě čp. 271 na Malostranském náměstí v roce 2001. Kresba a zaměření M. Müller, 2003; digitální úprava M. Ďurica, 2006, NPÚ Praha.
    • 3 – Pohled do výkopu na drobný úsek ze sítě základových rámů z roku 950 pod Mosteckou ulicí. Síť šikmo přeťal výkop pro Telecom hluboký 2,5 metru, vedený podél jižního chodníku. Foto M. Müller, 1997, NPÚ Praha
    • 4 – Půdorys výkopu pro kabelovou komoru (čerchovaně), v níž bylo možné prozkoumat jeden ze základových rámů pro úpravu prostranství z roku 950. Rám z jedlových klád vymezil plochu vyloženou nepravidelným roštem z prken a fošen. Barevně vyznačena dřeva odebraná pro dendrochronologickou analýzu. Kresba a zaměření M. Müller, 1998, NPÚ Praha.
    • 5 – Řez (A) a půdorys (B) hradbou (žlutě) a příkopem (růžově) z doby okolo roku 900. V hradbě zobrazeno nejnižší patro dřevěných konstrukcí, v příkopu vrstevnice. Zelená část příkopu náleží starší fázi fortifikace z doby předbořivojovské. Zaměření M. Müller, M. Heinl, J. Čiháková, 1995; kresba M. Müller, 1995; digitální úprava M. Ďurica, J. Čiháková, 2008, NPÚ Praha.
    • 6 – Praha-Malá Strana, Mostecká ulice. Dřevěný model nálezové situace v měřítku 1 : 10, dokumentované v kabelové komoře před srbským vyslanectvím. Presentuje dřevěné konstrukce náležející postupným opravám podkladu cesty od konce 9. do poloviny 10. století, každá oprava je znázorněna jinou barvou (autor zaměření i modelu M. Müller).
    cesta knižní průvodce Malá Strana raný středověk tipy na výlety

    Datum vložení: 18.5.2017 | Datum aktualizace: 8.2.2018
    Autor: Jarmila Čiháková

    Použité prameny:
    • Čiháková, J. 2001: Raně středověké fortifikace na jižní hranici pražského levobřežního podhradí. In: M. Ježek – J. Klápště eds., Pražský hrad a Malá Strana. Mediaevalia archaeologica 3, Praha, 29–135.
    • Čiháková, J. 2008a: Dřevěné vozovky z 10. století pod domem Malostranské náměstí čp. 271/III. Archeologický výzkum NPÚ Praha č. 6/01. Praha. (e-Book).
    • Čiháková, J. 2009a: Opevnění Malé Strany od 9. do 13. století. Staletá Praha 25/1, 2–30.
    • Čiháková, J. – Havrda, J. 2008: Malá Strana v raném středověku. Stav výzkumu a rekapitulace poznání. Archeo- logické rozhledy 60, 187–228.
    Vyhledávání prezentací
    Témata
    • Zkoumané plochy1
    • Praha archeologická36
    • Za archeologií v Praze87
    • Interdisciplinae8
    • Památková péče4
    Nedávné prezentace
    • Raně středověké pohřebiště v Motole Lokalita leží na severním svahu údolí Motolského…
    • Hradiště Zámka u Bohnic Hradiště Bohnice se nachází nad pravým břehem…
    • Hradiště Butovice Eneolitické výšinné sídliště a později raně…
    Štítky
    cesta knižní průvodce Malá Strana raný středověk tipy na výlety

    © 2022 Provozovatelem webu je: ARCHEOLOGICKÝ ÚSTAV AV ČR, Praha, v. v. i., Letenská 4, 118 01 Praha 1, IČ: 67985912, DIČ: CZ67985912

    Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek podle zásad cookies.
    Odmítnout Souhlasím