-
Rotunda a bazilika sv. Víta, klášter kostela pražského a biskupský palác
V samém centru Pražského hradu, v poloze, která náležela jedné z dominant východní části hradčanského ostrohu, založil zřejmě již ve 20. letech 10. století kníže Václav rotundu zasvěcenou sv. Vítu. Poté, co bylo přeneseno jeho tělo ze…
Ivana Boháčová -
Románský dům Andělská kolej
Jedná se o jeden z nejdříve rozpoznaných románských domů a v době svého objevení mimořádně zachovaný objekt o třech podlažích. Dějiny domu jsou z písemných zpráv sledovatelné až od roku 1383, kdy byl majetkem univerzitní koleje Všech svatých, zvané…
-
Kostel sv. Benedikta a komenda Řádu německých rytířů
Projekt výstavby OD Kotva předpokládal zahloubení stavební jámy do 14 metrů, a tím i likvidaci všech památek, které se na tomto území nacházely. Ze starších výzkumů i písemných zpráv bylo sice zhruba známo, co lze na místě očekávat, přesto dostali…
-
Kostel sv. Filipa a Jakuba na Smíchově
První písemná zpráva z roku 1333 kostel připomíná již jako farní. O jeho počátcích a zakladateli se z historických pramenů nedozvídáme nic. Nejstarší dochovaná partie byla románská, k roku 1749 je kladena jeho barokní přestavba. Nevelký kostel…
-
Šárecké údolí
Těžištěm pravěkého osídlení v údolí Šáreckého potoka bylo výšinné sídliště na temeni Šestákovy skály, skalnatého ostrohu vybíhající nad údolí z jihu od Liboce. Zdejší nálezy daly jméno keramice středního neolitu (okolo 5500 před Kristem) tzv.…
-
Týnský dvůr (Ungelt)
Jedním ze zachovaných středověkých dvorců je Týnský dvůr, odedávna považovaný za svědka nejstarších dějin pražského podhradí. Zmiňují jej písemné prameny, které se hlásí k době vlády Bořivoje II. (1100–1107) a k roku 1135. Pocházejí ovšem…
-
Kostel Panny Marie před Týnem a jeho předchůdci
Týnský chrám tvoří dnes dominantu východní části Staroměstského náměstí a představuje tak téměř symbol Starého Města pražského. Jeho současná podoba je výsledkem především vrcholně a pozdně gotické výstavby tohoto hlavního staroměstského chrámu.…
-
Kostel sv. Linharta
Na východním konci dnešní Linhartské ulice stál jeden z významných staroměstských kostelů, kostel sv. Linharta. Kromě kostela se zde nalézala i fara, škola a kolem svatyně se rozprostíral malý hřbitov. Jeho vznik bývá kladen do třetí čtvrtiny 12.…
-
Kostel sv. Jana Evangelisty na Bojišti
V roce 1929 se při rekonstrukci domů čp. 486 a 490 na Novém Městě pražském objevil fragment opukového zdiva. Po začistění a zaměření se ukázalo, že se jedná o východní část církevní stavby. Šlo o kostel sv. Jana na Bojišti, který nechala r. 1173…
-
Klášter premonstrátů na Strahově
V dominantní poloze nad malostranskou kotlinou se nalézá jeden z nejvýznamnějších církevních areálů Prahy – Strahovský klášter. Jeho počátky jsou úzce spjaty s vládnoucím rodem Přemyslovců. Vznik kláštera premonstrátů (kanonie) na hoře…
-
Kostel sv. Valentina
Jedním z nedochovaných románských kostelů na ploše pozdějšího Starého Města byl kostel sv. Valentina poblíž vltavského břehu. Historické zprávy o něm začínají rokem 1253, kdy je zmíněn v listině Václava I., která potvrzuje křižovníkům s červenou…
-
Hradiště Hostivař
Existence hradiště Hostivař je známa již od počátku 20. století, ale tradiční povědomost o funkci této polohy je staršího data. Můžeme tak usuzovat podle jejích místních pojmenování, v nichž vedle názvu „Kozinec“ figurují též &bdquo…
-
Kostel sv. Pankráce
Výzkum kostela a jeho nejbližšího okolí byl vyvolán stavbou metra C. Práce v interiéru kostela odkryly dochované zdivo základů románské rotundy. Zdivo náleží kostelu, zmíněném v listině z roku 1205: „Rytíř jménem Asinus (…
-
Kotlářovský dům s pozůstatky Juditina mostu
Místo domu a jeho nejbližší okolí je spjato s dnes již nedochovanou významnou památkou technického stavitelství – stavbou Juditina mostu. Jeho výstavba proběhla z iniciativy českého knížete a krále Vladislava II. a jeho manželky Judity…
-
Kostel Stětí sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech
Chaberský kostel patří k velmi dobře zachovaným románským stavbám v Praze. Písemné zprávy o něm i samotné vsi jsou podstatně mladší než jeho vznik. Nejstarší spolehlivá zmínka o Chabrech pochází až z roku 1273, kdy zde měl svůj majetek Strahovský…
-
Pozůstatky středověké baziliky sv. Petra a Pavla a románský "most"
Bazilika sv. Petra (od 12. století bazilika sv. Petra a Pavla) byla založena knížetem Vratislavem II. okolo roku 1070 jako kapitulní chrám. Prošla složitým stavebním vývojem, jehož doklady jsou dnes z velké části skryty pod úrovní terénu hřbitova…
-
Románský dvorec na Petříně
Typickým případem, kdy provedený výzkum vyvrátil předpoklady, s nimiž se k lokalitě původně přistupovalo, byly práce prováděné na ploše před budovou restaurace Petřínské terasy (někdejším letním refektářem karmelitek) v roce 1996. Vzhledem…
-
Pohřebiště, popraviště a kaple sv. Matouše na Loretánském náměstí
S prostorem dnešního Loretánského náměstí byly v minulosti vyprávěcími prameny spojovány jak nadpřirozené jevy, související s obdobím počátků křesťanství v Čechách, tak drastické příběhy naznačující, že někde v jeho prostoru se nacházelo jedno z…
-
Rotunda sv. Václava
Dochované fragmenty lodi rotundy z konce 11. st. se nacházejí v podzemí pod kněžištěm bývalého barokního kostela. Výjimečným je nález románské dlažby vyšehradského typu v původní skladbě na podlaze rotundy, první od roku 1884. Byť se do…