-
Z Butovic do Hlubočep
Trasa prochází z východního okraje Stodůlek, přes území Jinonic až do Hlubočep. Její mi dominantami jsou butovické hradiště s pozůstatky opevnění z raného středověku, areál s původně románským kostelem sv. Vavřince v Butovicích a…
Miroslava Šmolíková -
Praha doby Karla IV. – brána Špička na Vyšehradě
Za vlády Karla IV. prošel Vyšehrad – někdejší sídlo českých knížat i prvého českého krále Vratislava II. velkolepou přestavbou. Vyšehradská pevnost byla v jeho koncepci začleněna do nově vznikajícího pevnostního systému Prahy, neboť nově…
Ivana Boháčová -
Pozůstatky středověké baziliky sv. Petra a Pavla a románský "most"
Bazilika sv. Petra (od 12. století bazilika sv. Petra a Pavla) byla založena knížetem Vratislavem II. okolo roku 1070 jako kapitulní chrám. Prošla složitým stavebním vývojem, jehož doklady jsou dnes z velké části skryty pod úrovní terénu hřbitova…
-
Staroměstské smetiště
Problém odklízení odpadků provází Prahu od nejstarších dob. Jednodušší situace byla před vybudováním městské fortifikace, která jeho prostor uzavřela do pevných hranic. Odpadky se do té doby celkem běžně vršily kolem domů a ještě neuzavřený blokový…
-
Palácové stavby středověkého Vyšehradu
Za vlády Vratislava II. (1061–1092, korunován 1085/1086) a za vlády jeho bezprostředních následovníků byl Vyšehrad hlavní přemyslovskou rezidencí. Je pravděpodobné, že svou výstavností v té době na čas předčil i tradiční sídlo Přemyslovců na…
-
Gotické sklepy ve Spálené ulici
V bezprostředním sousedství rušné křižovatky Spálené ulice a Národní třídy se pod povrchem dlažby skrývá památka dokládající nejstarší zděnou měšťanskou zástavbu Nového Města pražského. U frekventovaných tramvajových zastávek a vstupů do dvou…
-
Hradba a brána staroměstského opevnění v Křižovnické ulici
Ze staroměstských hradeb se mnoho nedochovalo. Je ale samozřejmé, že tak rozsáhlá díla, vyznačující se mimořádnými rozměry svých nadzemních staveb stejně jako ohromnou kubaturou zásahů pod úroveň terénu, nemohou zmizet beze stopy. Některé jeho části…
Petr Starec -
Památky pod dlažbou 3. nádvoří Pražského hradu
3. nádvoří se rozkládá nad západní částí někdejšího raně středověkého sídla českých knížat a králů, kde se nalézaly nejvýznamnější stavby rezidence, rotunda a později bazilika sv. Víta. Stály zde příbytky družiníků a možná i knížecí palác,…
-
Kaple Božího Těla na Karlově náměstí
Kaple Božího Těla náleží do skupiny dnes již zaniklých pražských sakrálních staveb doby lucemburské, jejíž stavební podoba nebyla nikdy detailněji zdokumentována. Dosavadní rekonstrukce stavby byla založena na výpovědi několika písemných zpráv a…
Jaroslav Podliska -
kulturní památky Praha v minulosti tipy na výlety virtuální výstava Karel IV.: 700 vrcholný středověk
Praha doby Karla IV. – královská cestaVydejme se společně na procházku po královské cestě, vedoucí ze Starého Města pražského přes Karlův most na Pražský hrad v době krále a císaře Karla IV. Navštívíme všechny objekty spojené přímo s panovníkovou fundací a jeho záměrem…
-
Dům Tychona Brahe na Pohořelci
Stavba letohrádku, který na pozemcích mezi Strahovským klášterem a potokem Brusnice vystavěl říšský místokancléř Jakub Kurz ze Senftenavy, byla dokončena kolem roku 1590. Vedle obytného domu tu byly i konírny, kuchyň a další stavení. Po Kurzově…
-
Praha v minulosti tipy na výlety virtuální výstava Karel IV.: 700 virtuální zobrazení vrcholný středověk
Praha doby Karla IV. – stavba kamenného mostuPodoba Prahy v druhé polovině 14. století by nás asi překvapila. Bylo to vlastně obrovské staveniště. Bouralo se a stavělo snad všude. Na Pražském hradě, na Vyšehradě, přes Vltavu stavěli nový most, na pravém břehu dokonce celé město –…
Ing. arch. Ondřej Šefců -
Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté - virtuální výstava
V listopadu 2018 vyšlo 2. vydání knihy, která vyvolala nečekaný zájem široké veřejnosti! Boháčová, I. – Podliska, J. a kol.: Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté. Praha 2018. Ivana Boháčová, Tomasz Cymbalak,…
-
Novoměstská jáma
Výstavba kolektorové sítě a s ní souvisejících štol, ražených do značných hloubek v prostoru ulic Vodičkově, Školské, Jungmannově, Lazarské a V Jámě, dovolila archeologům mezi lety 2002–2008 prozkoumat část výplně v minulosti zaniklé přírodní…